CORDOBA;

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden Endülüs’ün 8 ilinden biri olan Cordoba, 350 bine yakın nüfusu ile küçük ama tarih kokan bir şehir. Bölgenin 5. büyüğü olan şehir, M.Ö. 169 yılında Romalılar tarafından kurulmuş yani, iki bin yılı aşkın bir tarihe sahip. Şunu da ekleyelim; 10. yüzyılda, 1 milyonluk nüfusuyla Cordoba dünyanın en büyük şehirlerinden biriymiş.

Roma, Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan izlerini belirgin olarak bulabileceğiniz, Sevilla, Granada ve Málaga kadar bilinen, etkileyici bir şehir gibi gelmese de kültürel ve anıtsal miras açıdan önemli. Cordoba küçük olmasına rağmen, 2018 yılından beri bir dünya mirası rekortmeni. İnternete adını yazdığınızda öncelikle rengarenk çiçekli saksılarla kaplı beyaz sokaklarını gördüğünüz Cordoba, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 4 tarihi alanı bulunan ilk şehir. Ayrıca İspanya’nın geri kalanıyla birlikte, Flamenko (2010) ve Akdeniz Diyeti (2013) ile İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası unvanlarına sahip. Aşağıda ayrıntılarını vereceğimiz gibi, sokakların rengarenk çiçeklerle dolu saksılarla kaplandığı dönem, ünlü ‘Feria de Los Patios’, yani ‘Avlu Festivali’nin yapıldığı Mayıs ayının ilk yarısı. Onun dışında belirli turistik sokaklar ve avlular dışında sokakların tümünü öyle görmeyeceksiniz.

Cordoba’ya Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarında Cordoba’nın iklimi, en yüksek ortalama 16-17ºC ve en düşük ortalama 5ºC ile oldukça ılımandır. Özellikle son yıllarda Aralık, Ocak ve Şubat ayları önceki yıllara göre daha kurak geçiyor.

Yaz aylarında ise, 40ºC’yi aşarak Avrupa’nın en yüksek sıcaklıklarına ulaşıyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama minimum sıcaklık 18ºC’dir ve neredeyse hiç yağış yok.

Cordoba Gezilecek Yerler
Roma Köprüsü ve La Mezquita

Cordoba’ya seyahat etmek için en iyi zaman

Cordoba’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ilkbahar. Bu mevsimde hem sıcaklık yürüyüş için çok uygun oluyor hem de şehrin en ünlü şenlikleri, çiçeklerle dolu sokakları görmek için gezinizi önemli tarihlere denk getirme şansınız olabiliyor. İlkbaharda Cordoba’ya seyahat etmenin olumsuz yanı, kalabalık olması. Bu mevsim birçok turistin tercih ettiği, müze ve anıtlardaki kuyrukları artıran, konaklama fiyatlarını yükselten bir dönem. Gezi için uygun hava şartlarıyla birlikte daha sakin bir zaman isterseniz en iyi dönem sonbahar olacaktır.

Cordoba’ya Nasıl Gidilir?

Cordoba’nın havaalanı tarifeli uçuşlara hizmet vermeyen, sadece özel uçuşlara açık bir havaalanı. Bu nedenle Türkiye’den direkt bu şehre gitmek için önce THY’nın yaklaşık 4,30 saatlik direkt uçuşuyla Malaga’ya gidip oradan gitmek, dönüş için de yine Malaga’ya gelmek gerekiyor. Malaga’dan Cordoba’ya gitmek için iki seçenek var: Ya 50 dakika-1 saat 5 dakika süren tren ve ya da daha ekonomik fiyatlarla yaklaşık 3 saatlik bir otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de araba kiralamak. Araçla Malaga’dan Cordoba 1 saat 40 dakika kadar sürüyor. Endülüs turu yapmayı düşünüyorsanız araç kiralamak elbette en iyi seçenek olacaktır. Araç kiralama fiyatları, gelmeden önce erken tarihte yaparsanız, çok pahalı değil.

Ayrıca birkaç şehre gidecekseniz hepsinin tren, otobüs ücretlerini ve kişi sayınızı da hesapladığınızda daha ekonomik bile olabilir. Zaten İspanya’daysanız şehre ulaşmak daha kolay. Örneğin hızlı tren (ulusal demiryolu şirketi Renfe tarafından işletilen AVE) ile Sevilla’dan 40 dakika, Granada’dan 1,5 saat, Madrit’ten 1 saat 40 dakika, Valencia’dan 3 saat, Barselona’dan 4,5 saat. Cordoba tren istasyonu (Estación de Ferrocarril de Córdoba) şehir merkezine yakın, otogarın karşısında yer alıyor.

Cordoba Gezilecek Yerler
Cordoba Sokakları

Cordoba Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım otobüs ve taksiyle sağlanıyor. Şehir içi otobüs 16 hatta sahip ve saat 23.30’a kadar her yere bu hatlarla ulaşmak mümkün. İngilizce seçeneği yok ama hatlara, saatlere ve güzergaha bakmak için bu linki kullanabilirsiniz. Otobüs biletinin ücreti 1,30 Euro. ‘Tarjeta Turística’ denen turistlere yönelik 24 saatlik kartın bedeli 5 Euro, 72 saatlik kartın bedeli ise 10 Euro. Bu kartı satın alabileceğiniz ve doldurabileceğiniz yerin konumu burada. Tren istasyonundan şehre otobüsle gitmek isterseniz 2, 5 ve 9 numaralı hatlarla, tarihi şehir merkezinin yakınında, Paseo de la Victoria’ya gelebilirsiniz.

Taksi şehirde çok yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracı. Taksiler beyaz renkte ve üzerlerinde lisans numaraları yazılı. Taksilerde taksimetre kullanılıyor ve belli bir ücret tarifesine bağlı olarak çalışıyorlar. Resmi tatillerde, bayramlarda ve hafta sonları belli saatlerde değişiklik gösterebilen taksi ücretleri ortalama olarak şöyle; açılış ücreti 1,60 Euro, kilometre başına 1 Euro. Tren istasyonundan taksiyle ayrılmak isterseniz 0,57 € bir ek ücret veriyorsunuz. Ayrıca 60 cm’i aşan her bir bagaj parçası için 0,55 €, evcil hayvan için 1,14 € ek bir ücret ödemeniz gerekiyor. (ayrıntılı tarife için tıklayın) Taksi istemek için tıklayın.

Cordoba’da Gezilecek Yerler:

Cordoba’yı gezmek için 1 gün ayırmanızı önerebiliriz. Tarihi açıdan zengin bu küçük şehri, hiç acele etmeden gezmek için bir gün rahatlıkla yetecektir. Eğer Endülüs turu yapıyorsanız programınızı ona göre yapabilirsiniz. Ama eğer geziniz Avlu Festivaline denk geliyorsa bir gece kalmanız daha keyifli olabilir. Hadi başlayalım:

Cordoba Gezilecek Yerler
Kurtuba Camii-Katedrali (La Mezquita)

1- La Mezquita (Kurtuba Cami/Cordoba Katedrali)

1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu camii, şehrin simgesi durumunda ve batı İslam dünyasının en etkileyici eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kalıntıları aynı yerdeki San Vicente Müzesinde görülebilen, 6. yy’a ait bir Vizigot Bazilikasının üzerine, 786-788 yılları arasında dönemin emiri I. Abdurrahman tarafından inşa edilmiş. 994 yılına kadar, her dönemin emiri tarafından eklemeler yapılmış ve genişletilmiş. İlk olarak 1146 yılında şehri yeniden fetheden Hıristiyanlar tarafından katedral olarak kullanılmış. 1236 yılından itibaren ise, var olan yapı bozulmada tamamen Cordoba katedrali olarak kullanılmaya başlanmış ve elbette çeşitli eklemeler devam etmiş. Bütün bunlar iki dine ait ögelerle mimari açıdan benzersiz, etkileyici bir karışım ortaya çıkarmış.

1300 sütun ve güzel aydınlatılmış 360 adet ​​kırmızı beyaz taş kemerli iç mekanı, aynı renklerdeki revakları (sundurma) ve Patio de los Naranjos (Portakallı Avlu) ile sizi kendine hayran bırakacak bir yapı. Kurtuba Camii-Katedral hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti: yetişkinler için 13 €, 10-14 yaş arası çocuklar için 7 €, 10 yaş altı ücretsiz, öğrenciler için 10 €.
Her gün 08:30-09:30 arası ücretsiz.
Mart-Ekim arası: Pazartesi-Cumartesi 10.00-19.00. Pazar ve tatil günleri 8.30-11.30 ve 15.00-19.00
Kasım-Şubat arası: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00. Pazar ve tatil günleri 8.30-11.30 ve 15.00-18.00
Uzun bir kuyrukta beklememek için gitmeden önce buradan bilet almanızı öneririz. Rehberli turla gezmek isterseniz buraya tıklayın. Konum burada. Haritada 1 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Alcázar de los Reyes Cristianos Bahçeleri

2- Alcázar de los Reyes Cristianos (Kraliyet Sarayı-Kalesi)

Arap etkisinin hissedildiği Endülüs’ün her şehrinde olduğu gibi burada da Alcazar var. ‘Alcazar’, İspanyolca’da kale anlamına geliyor ve Arapça al-qasr (kale/saray) kelimesinden türetilmiş. Cordoba’da bulunan bu saray/kale, yüzyıllar boyu şehrin değişik dönemlerinde yaşamış farklı yöneticilerinin gözde konutu olmuş. Bu muhteşem yapıda Roma ve Vizigot kalıntıları ile Arap kalıntıları yan yana bulacaksınız. Ayrıca yakın geçmişte de Engizisyon Karargahı ve hapishane (20. yüzyılın ilk yarısı) gibi birçok farklı işlevi yerine getirmiş.

Alcázar’ın 4 kulesinden (Aslanlar kulesi, Ana kale, Engizisyon ve Güvercinler Kulesi) birine çıkarak ziyaretinize başlayabilirsiniz. Buradan, şehrin eşsiz bir panoramasının tadını çıkarabileceğiniz surlara çıkacaksınız. Daha sonra mozaik salonu, kraliyet hamamları ve Mağribi avlusu ile Alcázar’ın içini ziyaret etmek için alt kata inin. Salonlara açılan galerilerden birinde, 3. yüzyılın başlarından kalma bir pagan eseri olan bir Roma lahdi sergileniyor. En ilginç salonlardan biri de, bir kısım Roma mozaiğinin duvarlarında sergilendiği küçük Barok şapel. Ziyaretin son kısmında dinlendiren, ferahlatan bahçeleri gezebilir, serin ve sakin bir mola verebilirsiniz. Bahçeler, merkezinde güzel çeşme ve göletler bulunan, portakal ağaçlarıyla birlikte birçok ağaçla çevrili geniş yollara sahip.

15 Haziran-15 Eylül arası: Salı-Pazar 8:15-14:45. Tatile denk gelmeyen Perşembe günleri saat 12:00’den sonra ücretsiz.
16 Eylül-14 Haziran arası: Salı-Cuma 8:15-20:00, Cumartesi 9:30-18:00. Pazar ve tatil günleri 8:15-14.45. Tatile denk gelmeyen Perşembe günleri saat 18:00’den sonra ücretsiz.

Biletlerinizi önceden almak için buraya, rehberli tur için buraya tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 2 Numara.


NOT: “Alcazar’da Sihirli Geceler” isimli ışık ve su gösterileri kesinlikle görülmeye değer. Biletler 6,5 Euro ve sadece gündüz satılıyor. Nisan-Ekim aylarında Salı-Pazar 22:00 ve 23:00. Cumartesi 00:00. Kasım-Mart aylarında Salı-Pazar 21:00.


Cordoba Gezişecek Yerler
La Judería

2- La Judería (Eski Yahudi Mahallesi)

1994 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu bölge, Alcazar’ı ve Kurtuba Camii-Katedralini de kapsayan eski Cordoba’ya ait bir mahalle. 1492’de ülkeyi terk etmek zorunda kalana kadar Yahudilerin yüzyıllarca yaşadığı bölge olduğu için onlara ait izleri görebileceğiniz, sokaklarında dolaşıp şehri hissedebileceğiniz bir yer. Mahallenin konumu burada. Haritada 3 numara.

Mahalleyi gezerken göreceğiniz bazı tarihi yerler var:

Cordoba Sinagogu:

Yahudi Mahallesi’nin kalbinde yer alan sinagog, Endülüs’te tek ve tüm İspanya’da en iyi korunmuş üç Orta Çağ sinagogundan biri. Küçük olmasına rağmen, özellikle ana salonun güzel sıva süslemeleri için görülmeye değer. Yahudiler gidene kadar ibadethane olarak hizmet vermiş, daha sonra 19. yüzyıl sonunda ulusal bir anıt olarak tanınmadan önce hastane ve okul olarak kullanılmış. Binada bulunan yazıtlara göre 1314-1315 yılları arasında inşa edilmiş. Eylül-Haziran arası 9.00-21.00, yazın 9.00-15.00 arası açık, giriş ücretsiz. Konum burada. Haritada 4 numara.

Casa de Sefarad (Hafıza Evi):

Yahudilerin ülkeden gönderilmesinden sonra, onların kaybolmaya yüz tutan mirasını korumak, bir nevi ‘tarihi bir borcu’ ödemek üzere 2004’te oluşturulmuş, burada yaşayan Yahudilerin anısına adanmış bir müze-ev. 14. yüzyıldan kalma bina, 19. yüzyılda tipik bir apartmanıyken birkaç yıl önce müzeye dönüştürülmek üzere yenilenmiş. Çok geniş bir kütüphaneye sahip müzede, belli aralıklarla Sefarad müziği konserleri, tiyatro gösterileri ve diğer kültürel etkinlikler de yapılıyor.

Pazartesi-Pazar 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 4, indirimli 3 Euro. Konum burada. Haritada 5 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Calleja de Las Flores

Calleja de Las Flores (Çiçekler Sokağı)

Cordoba’nın kartpostalı da diyebiliriz. Gelen her turistin, özellikle Kurtuba Camii-Katedrali gören kısımda fotoğraf çektirdiği, duvarları renkli saksılı çiçeklerle kaplı ikonik bir sokak. Çevrede hediyelik eşya dükkanları ve ortada sekizgen bir çeşme var. Konum burada. Haritada 6 numara.


NOT: Turistik gezilerde rehberli turları tercih edenler için buraya bir not ekleyelim. Şehirde görülmesi gereken La Mezquita, Alcazar, Yahudi Mahallesi gibi belli başlı yerleri İngilizce konuşan rehberle de gezebilirsiniz. Ayrıntıları görmek için link burada. Ayrıca Cordoba’yı gezmek için İngilizce ücretsiz turlar da var. Turda belli başlı yerleri rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz. Turun belli bir ücreti yok, ancak tur sonunda herkes istediği bir miktarı bahşiş olarak veriyor. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.


Cordoba Gezilecek Yerler
Roma Köprüsü

3- Puente Romano (Roma Köprüsü)

Guadalquivir nehri üzerindeki köprü ile cami-katedral manzarasının oluşturduğu görüntü, özellikle gün batımında, şehrin en güzel manzaralarından biri. Köprü, ilk olarak MÖ 1. yüzyılda inşa edilmiş, yaklaşık 20 yüzyıl boyunca şehirdeki tek köprü ve Cordoba’ya ana erişim noktası olmuş. Yıllar içinde yenilemelerden geçmiş, bugünkü halini esas olarak 1876’da almış. Köprünün ortasına geldiğinizde Bernabé Gómez del Río’nun 16. yüzyıldan kalma bir San Rafael heykelini görüyorsunuz.

Konum burada. Haritada 7 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Puerta del Puente (Köprü Kapısı)

4- Puerta del Puente (Köprü Kapısı) ve Torre de la Calahorra (Calahorra Kulesi)

Roma Köprüsünün cami tarafında 16. yüzyıldan kalma bir zafer takı olan Köprü Kapısı (Puerta del Puente) bulunuyor. Önceleri şehri çevreleyen surların bir parçası olan bu kapı, 16. yy’da önemli bir tadilat geçirmiş ve 20. yy’da şimdiki anıtsal halini almış, çevresindeki surlardan bağımsız hale gelmiş ve orijinal yüksekliğine kavuşana kadar arazi alçaltılmış. Konum burada. Haritada 8 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Calahorra Kulesi ve Endülüs Müzesi (Torre de la Calahorra)

Köprüyü geçerek karşı tarafa geçtiğinizde, Mağribi döneminde bir savunma kulesi olan, bugün Yahudi, Hristiyan ve Müslüman kültürlerin bir arada yaşamasını konu alan Endülüs Müzesi’ne ev sahipliği yapan Calahorra Kulesi (Torre de la Calahorra) var. Giriş ücreti 4,5 Euro, indirimli 3 Euro.

Ekim-Mart-Nisan-Mayıs: 10.00-19.00
Kasım-Aralık-Ocak-Şubat: 10.00-18.00
Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül: 10.00-14.00 ve 16.30-20.30. Konum burada. Haritada 9 numara. Eğer geziniz Ocak ayının sonuna denk gelirse, 27-29 Ocak tarihlerinde kulenin etrafında kurulan bir Orta Çağ Pazarına rastlayacaksınız. Pazarda el işi tezgahlarının yanı sıra zamanın tipik yiyecek ve içeceklerini deneyebileceğiniz tezgahlar var. Ayrıca bal, peynir, ekmek, tatlı, sosis ve et gibi yiyecekleri de bulabilirsiniz. Özellikle miniklerin ilgisi çekecek hokkabazlık, sihir gösterileri, danslar, yırtıcı kuşlar sergisi gibi gösteriler ve çok sayıda aktivite bulunuyor.

Cordoba Gezilecek Yerler
Corredera Meydanı

5- Plaza de la Corredera (Corredera Meydanı) 

Dikdörtgen şekli ve sıralı kemerleriyle Endülüs’ün bu özelliklerdeki tek meydanı. Tarihi 15. yy’a dayanan ve geçmişte boğa güreşlerine, halk şenliklerine, Engizisyon döneminde halka açık infazlara, Fransız işgali sırasında eylemlere tanıklık eden bu büyük meydan, şu an güzel kafe, teras bar ve restoranlarla dolu. Günümüzde, diğer bir önemli meydan olan Plaza de las Tendillas (bu meydana gittiğinizde saat kulesine kulak kesilmeyi unutmayın. 1961’de yapılan saat, her saat başı ve yarım saatte saat sesi yerine flamenko gitaristi Juan Serrano’nun gitarından çıkan ezgileri çalıyor) ile yerli halkın ve turistlerin keyifle bir şeyler yiyip içtiği bir yer.

Konum burada. Haritada 10 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Palacio de Viana (Viyana Sarayı)

6- Palacio de Viana (Viyana Sarayı)

Adı saray olsa da aslında, çiçeklerle dolu 12 muhteşem avlu ve güzel bahçeler etrafında inşa edilmiş, avlularında her köşesini nefis kokularıyla dolduran çok çeşitli bitkiler bulunan bir müze malikane. 15. yy’dan itibaren lordlara, markizlere, dönemin asil ailelerine ev sahipliği yapmış. İçerideki çok sayıda saray odasında çok çeşitli koleksiyonların (resimler, yemek takımları, mozaikler, deriler, duvar halıları, dekoratif karolar, ateşli silahlar vb.) yanı sıra büyüleyici bir 16.-18. yüzyıl kütüphanesi görülebilir. Saray ve koleksiyonları gezmek için giriş ücreti 11 Euro, sadece avluları gezmek için giriş ücreti 7 Euro.

Temmuz-Ağustos: Salı-Pazar 9:00-15:00, diğer aylarda Salı-Cumartesi: 10:00-19:00, Pazar: 10:00-15:00
Müze Pazartesi günleri kapalı. Konum burada. Haritada 11 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Medina Azahara (Medina Azahara Sarayı

7- Medina Azahara (Medinetü’z-Zehra) (Medina Azahara Sarayı) 

Şehre 8 km uzaklıkta bulunan ve 2018’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan şehir-saray, 3. Abdurrahman tarafından yaptırılmış. Onun kadar sağlam kalamamış ancak, Granada’daki El Hamra Sarayı ile birlikte İslam sanatı içindeki en orijinal anıtsal komplekslerden biri ve Endülüs tarihini anlamak için görülmesi gereken bir yer. Kaynaklara göre Medina Azahara’nın inşaatı 936 yılında başlamış ve 40 yıl sürmüş, inşaatı oğlu ve halefi II. El-Hakam tamamlamış. Halifeliğin yeni hükümet merkezi ve halifenin ikamet yeri olarak tasarlanmış. Ancak sadece bir saray değil, yeni devletin sivil ve askeri yönetiminin içinde geliştiği karmaşık bir kentsel örgütlenmeye sahip gerçek bir şehir haline gelmiş.

Medina Azahara üç teras şeklinde yapılmış. Diğer binalardan izole edilmiş en yüksek yerde3. Abdurraman’ın sarayı var. Orta kısımda hükümet binaları ve diğer sarayların yanı sıra kabul odaları ve bazı evler var, alt tarafta da evler yer alıyor. Bu tarihi alana gitmek için günlük otobüsler tercih edilebilir. Otobüs bilgisine buradan ulaşabilirsiniz. Medina Azahara giriş ücreti 1,5 Euro. Ulaşım dahil olan farklı rehberli turlar da mevcut, buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Ziyaret gün ve saatleri oldukça değişiklik gösteriyor. Resmi sayfasından ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Konum burada. Haritada 12 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Cordoba Avluları

8- Patios de Córdoba (Cordoba Avluları)

Adeta şehrin simgesi olan renk renk çiçekli rengarenk saksıların olduğu beyaz duvarları yılın her zaman göremeyeceğinizden söz etmiştik. Eğer Mayıs ayının ilk iki haftasında Cordoba’da olacaksınız çok şanslısınız, 2012’den beri UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde yer alan Patios (Avlu) Festivali bütün renkleriyle sizi bekliyor. Festival içinde bir avlu yarışması var aslında. Cordoba sakinleri ilk kez 1918 yılında avlularını ziyaretçilere açmış, 1921 yılında da belediye başkanının girişimiyle yarışma resmileşmiş. Arada kesintiler olsa da her sene düzenleniyor. Festival zamanı avlusunu süsleyenler arasında en güzelleri seçilip ödüller veriliyor. Bu sene festival tarihi 2-14 Mayıs. Festival boyunca Cordobalılar avlularını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyorlar. Belediye güzergah boyunca umumi tuvaletler, danışma noktaları ve sağlık hizmetleri sağlıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yıl boyu gezebileceğiniz avlular da var elbette. Bu tarihler dışında orada olacaksanız en iyi yöntem San Basilio mahallesinin avlu (Patios) rotasını izlemek. En ünlü 5 avlunun haritasını alıp istediğiniz zaman gezebileceğiniz bir turun ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Konum burada. Harita 13 numara.

Eğer Cordoba’nın simgesi avlulara daha fazla zaman ayırmak isterseniz, yaklaşık 2 saat süren İngilizce rehberli turlar da var. Ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

Cordoba Gezilecek Yerler
Cordoba Kraliyet Ahırları (Cordoba Ecuestre

8- Cordoba Kraliyet Ahırları (Caballerizas Reales-Cordoba Ecuestre)

İspanya Kralı II. Felipe, 1572’de Kraliyet Hanedanı’nın hizmetine güçlü atlar yetiştirmek için kurmuş. Burada tarihi boyunca en kaliteli Endülüs ve Arap atları yetiştirilmiş. Ünlü Endülüslü şair García Lorca, binayı “Atın Katedrali” olarak adlandırmış. Ahırlara giriş ve gezi tamamen ücretsiz, salı günü kapalı. Flamenko ile atların birlikte gerçekleştirdikleri müzikli etkinlik gerçekten eşsiz bir gösteri. Bileti ücreti 16,5 Euro ve buradan alınabilir. Ayrıca binicilik derslerinin yanı sıra birçok etkinlikler de var. Konum burada. Haritada 14 numara.

9- Templo Romano de Cordoba (Roma Tapınağı)

Corredera Meydanı ile Tendillas Meydanı arasında, belediye binasının önünde bulunan Roma sütunları. Halk arasında Claudio Marcelo’nun Roma Tapınağı olarak biliniyor ve şehrin bu bölgesinin MS 1. ve 2. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. İnşasına İmparator Claudius (MS 41-54) zamanında başlanmış olan, 32 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğinde dikdörtgen mermer bir tapınak. 20. yüzyılın ikinci yarısında belediye binasını büyütmek için yapılan çalışmalar sırasında keşfedilmiş. Şu anda görülen, 1950-1960’lı yıllarda yeniden inşa edilmiş hali. Konum burada. Haritada 15 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Roma Tapınağı

10- Chapel of San Bartolomé 

Endülüs’te yaşamış Müslümanların mimarisinin, yani Mudejar mimarisinin, muhteşem bir örneği. 14. ve 15. yylar arasında inşa edilmiş ve Barok dönemde hastaneye dahil edilmiş ve 19. yüzyılda restore edilmiş. Şu an Edebiyat Fakültesi içinde yer alıyor ve sinagoga çok yakın konumda. Toprak çinilerle süslenmiş duvarlarına hayran kalacaksınız. Giriş ücreti 1,5 Euro. Ayrıntılar burada. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
San Bartolomé Şapeli

11- San Lorenzo Kilisesi

Tarihi 13. yy’a dayanan kilise, Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri. En özgün özelliği, kulenin solunda, ortasında etkileyici bir gül pencere bulunan üç kemerli revak. Binanın içinde ise İtalyan-Gotik tabloları olan ana sunak ve Barok ana sunak var. Konum burada. Haritada 17 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
San Lorenzo Kilisesi

12- Botanik Bahçeleri (Jardin Botanico de Cordoba)

Alcazar’a 10 dakika yürüme mesafesinde, başlangıçta eğitim ve bilimsel amaçlarla açılmış olan botanik bahçeleri bugün şehre gelen turistlerin de uğrak noktası. Özellikle çocuklarla güzel vakit geçirmek için ideal. İçinde doğal bir orman gibi olan Arboretum, seralar, tarım okulu, gül bahçesi, ana bahçeleri, Paleobotanik Müzesi ve birçok alan var. Yüzlerce ağaç ve bitki türünü görebileceğiniz bahçelere giriş ücreti 3 Euro, indirimli 1,5 Euro. Salı-Pazar sabah saatlerinde açık. Konum burada. Haritada 18 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
Botanik Bahçeleri (Jardin Botanico de Cordoba)

13- Cordoba Arkeoloji Müzesi

Sanat tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken, 1965’ten beri eski Rönesans tarzındaki bir sarayda hizmet veren ve İspanya’nın en etkileyici arkeoloji müzelerinden biri. Hem tarih öncesi çağlardan hem de Müslüman egemenliği döneminden birçok eseri görmek mümkün. Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücreti 1,5 Euro.

16 Haziran-15 Eylül arası: Salı-Pazar 09:00-15:00.
16 Eylül-15 Haziran: Salı-Cumartesi 09:00-21:00; Pazar 09:00-15:00. Konum burada. Haritada 19 numara.

14- Cordoba Güzel Sanatlar Müzesi

1862 yılında ünlü Cordobalı ressam Julio Romero de Torres’in babası Rafael Romero Barros tarafından açılmış. Eski bir hastane binasında olan müze, 1936’da Rönesans tarzında yeniden inşa edilmiş. İtalyan Rönesansı’nın ustalarına ait çok sayıda eser bulunsa da tabloların çoğu ya Barok ya da 19. yüzyıla ait. Bartolomé Bermejo, Luis de Morales, Valdés Leal, Ribera, Zurbarán, Murillo, Antonio del Castillo ve Cordobalı heykeltıraş Mateo Inurria’nın eserleri görülebilir. Bina, portakal ağaçlarıyla dolu güzel avlusu ve yuvarlak köşeleri olan oymalı ahşap tavanlı Barok merdiveni ile görülmeye değer. Ziyaret gün ve saatleri ile giriş ücreti Arkeoloji Müzesi ile aynı. Konum burada. Haritada 20 numara.

Cordoba Gezilecek Yerler
‘El Arenal’ Fuar Alanı

15- La Feria de Cordoba (Cordoba Fuarı)

Her yıl Mayıs ayı sonunda “El Arenal” adlı alanda yapılan, her yaş için eğlenceli bir etkinlik. Yarışmalar, canlı konserler, flamenko performansları ve çok daha fazlasını içeren gösteriler oluyor. Fuara giriş ücretsiz. Yaklaşık bir hafta süre boyunca her yerde rengarenk geleneksel flamenko elbiseli Cordobalı kadınları ve atlarıyla gezen binicileri görebilir, geceleri stantlarda müzik ve dans dolu saatler geçirebilirsiniz. Fuar bu sene 20-27 Mayıs tarihlerinde. Pandemide ara verilen fuarın geçen seneki görüntülerine buradan bakabilirsiniz.


Gezilecek yerler haritasını Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Cordoba’da Nerede Ne Yenir?

Diğer Endülüs şehirleri gibi Cordoba da zeytinyağı kullanımına dayalı bir Akdeniz mutfağına sahip. Yüzyıllarca üç kültüre ev sahipliği yapmış bu şehrin tipik yerel yemeklerinden bazıları şunlar:

Cordoba Gezilecek yerler
Salmorejo

Salmorejo: Hafif dokusu ve patates püresine benzer kıvamıyla diğer yemeklerin yanına garnitür olarak da kullanılır. Malzemeleri ekmek kırıntısı, domates püresi, sarımsak, zeytinyağı ve tuz. Genellikle üzerine kruton, jamón (İspanyol kurutulmuş eti) parçaları veya rendelenmiş haşlanmış yumurta sarısı gibi çeşitli garnitürlerle süslenmiş olarak servis edilir.

Flamenquin: En tipik yiyeceklerden. Et jamónla (İspanyol kurutulmuş eti) sarılır, daha sonra panelenerek ve yumurtaya bulanır ve bol kızgın zeytinyağında kızartılır. Orijinal tarifte peynir yok ama şimdilerde farklı dolgulu olanlar da popüler.

Cordoba Gezilecek yerler
Flamenquin

Rabo de toro: Boğa kuyruğu güveci, en geleneksel Cordoba yemeklerinden bir diğeri. Çok eski bir kökene sahip enfes bir güveç. Adına bakıp ön yargılı olmayın, dana etinden de yapılıyor. Malzemeler değişiklik gösterse de genellikle domates, soğan, sarımsak, biber, havuç, et suyundan yapılır.

Berenjenas fritas con miel: Pekmezli kızarmış patlıcan. Bütün Endülüs’ün en sevilen tapa’larından biri. Acısı çıkarılan patlıcanlar unlanarak bol kızgın yağda kızartılır ve servis anında üzerine şeker kamışı pekmezi dökülür.

Cordoba gezilecek yerler
Rabo de toro

Boquerones en vinagre: Sirkede hamsi. İspanya ve Türkiye’nin ortak mezesi diyebiliriz. Cordoba’da da her restoranda bulabileceğiniz popüler bir yiyecek.

Japuta en adobo: Marine edilmiş balık. En tipik yemeklerden biridir. Deri ve kılçıkları temizlenmiş ve doğranmış balık, sarımsak, tatlı kırmızı biber, kekik ve zeytinyağı ile marine edilir. Yaklaşık 8 saat buzdolabında bekletilir. Sonra unlayıp bol kızgın yağda kızartılır.

cordoba gezilecek yerler
Berenjenas con miel

Alcachofas a la montillana: Montillana usulü enginar. Endülüs genelinde yaygın olsa da şehre geleneksel bir yemeğidir. Ana malzemesi enginar ve Montilla-Moriles şarabıdır. Enginarlar pişirilir, ardından bir güveçte sarımsak ve soğanla sotelenir, şarap, jamón suyu, nane ve safran eklenir. İnce bir sos olana kadar çektirilir ve ocaktan almadan önce birkaç ince dilim jamón eklenir, enginarların üzerine dökülür.

Ajoblanco: Beyaz sarımsak olarak Türkçe’ye çevrilen yemek, Endülüs genelinde popüler. Malzemeleri sarımsak, öğütülmüş badem, ekmek, su, zeytinyağı ve tuz olan soğuk bir çorbadır. Bazı insanlar da biraz sirke ekler.

cordoba gezilecek yerler
Ajoblanca

Pastel cordobés: Cordoba keki. Şehrin en tipik tatlılarından biri. Córdoba’nın koruyucu azizlerinin günü olan 17 Kasım’da tüketmek çok tipiktir. Uzun doğranmış balkabağı ve beyaz şekerden yapılan şeffaf bir marmelat veya ağaç kavunu gibi ürünlerle dolu bir milföyden yapılır.

Gelelim yöresel ve değişik başkaca yemekleri nerelerde yiyeceğinize:

Cordoba Gezilecek Yerler
Mercado Victoria Fotoğraf Kaynak: https://www.mercadovictoria.com/en/gallery/

1- Mercado Victoria (Victoria Sabit Gıda Pazarı)

İspanya’nın klasik sabit gıda pazarlarından. Taze sebze, meyve, et ve deniz ürünleri satın alabilir ve keyifli ortamında birçok restoranda yemeğinizi yiyebilirsiniz. İyi şarap ve yerel yemeklerin yanı sıra sushi, hamburger, pizza gibi pek çok seçeneği bulabileceğiniz yaklaşık 30 restoran içeriyor. Konum burada. Haritada 1 numara

2- Bodegas Mezquita

La Mezquita’nın etrafında dört restoranı olan yerel mutfağın şık ve uygun fiyatlı mekanı. İsimdeki linkten detaylara bakarak hangisine gidebileceğinize karar verebilirsiniz. Konumlar 1, 2, 3, 4. Haritada 2, 3, 4, 5 numara.

3- Taberna Góngora

Yerel mutfağın iyi ve popüler mekanlarından. Konum burada. Haritada 6 numara.

4- Taberna Casa Pedro Ximénez

Et ve deniz ürünlerinde ama özellikle şarap çeşitlerinde zengin bir menüye sahip. Konum burada. Haritada 7 numara.

5- Patio Romano

Çok güzel bir avluda, şık döşenmiş, sıcak atmosferli ve uygun fiyatlı bir yerel restoran. Kahvaltısı da gayet iyi. Konum burada. Haritada 8 numara.

6-  Restaurante El Rincon De Carmen

Tipik bir Cordoba avlusunda yerel yemekleri bulabileceğiniz güzel bir yer. Konum burada. Haritada 9 numara.

7-  Noor Restaurant

Michelin yıldızlı restoran arayanlar için 2 yıldızlı, ismi Arapça “ışık” anlamına gelen bu şık restoranı tavsiye ederiz. Konum burada. Haritada 10 numara.

8- Restaurante Damasco

Helal ve vegan yemek arayanlar için güzel bir seçenek. Fiyatları uygun. Konum burada. Haritada 11 numara.

9- Restaurante El Churrasco

1970’ten beri hizmet veren, özellikle meşe odununda pişen etleri ve şarapları ile dikkat çeken şık dekorasyonlu bir restoran. Konum burada. Haritada 12 numara.

10- The Club

Özellikle kahvaltı için tercih edebileceğiniz, vegan ve vejetaryen seçenekler de sunan bir yer. Yerel mutfakla birlikte dünya mutfağından ürünler de bulabilirsiniz. Konum burada. Haritada 13 numara.

Yeme içme haritasını Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Sağlıkla kalın. Yolunuz hep açık olsun!