Mayıs Ayında Hangi Sebze ve Meyveleri Tüketmeliyiz?

2020 yılı başlangıcı ile birlikte yaşamımıza giren ve yaşamımızı alt üst eden Covid-19 yani koronavirüs nedeniyle yediklerimize, içtiklerimize çok daha fazla dikkat etme zorunluluğu da ortaya çıktı. Koronavirüsün hayatımıza girmesinden bu güne 2 yıl geçmiş olmasına rağmen etkisini hala sürdürmesi ve canlar alması bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak şekilde beslenmemizi zorunlu kılmaktadır.

İşte bu nedenle, Mutfaktan Sofraya ekibi olarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak bir beslenme stratejisi için gerekli olan ve Mayıs ayında bulabileceğimiz taze bitkisel gıdaları araştırdık. “Hangi Ayda Ne Yenir?” sorusunun Mayıs ayı cevaplarını sizlerle de paylaşmak istedik.

Bu araştırmayı yaparken taze bitkisel gıdaları 4 başlık altında topladık:
1- Mayıs Ayı Sebzeleri
2- Mayıs Ayı Meyveleri
3- Mayıs Ayında Her Yerde Doğada Bulunabilen Yabani Otlar
4- Sürekli Bulabileceğimiz Sebzeler

MAYIS AYI SEBZELERİ:

Mayıs ayı baharın coştuğu bir ay olması sebebiyle, bize sunduğu sebzeler de bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak sebzelerdir. Bunların başlıcaları;

mayıs ayında hangi sebze ve meyveler tüketilir

Doğanın canlanmaya başlamasıyla asma yaprakları sofralarımızı şenlendirecek sarmalara dönüşürken, arpacık soğanı ile yapılacak yahniler hem sofralara lezzet katacak hem de bağışıklık sistemine can katar. Baklanın çorbası, zeytinyağlısı, yoğurtlusu şifa niyetindedir.

Tezgahları süslemeye başlayan bezelyelerin etlisi, zeytinyağlısı bu ayda tam ağzınıza layık olacaktır. Bu ayda bebek havuç, her dede deva enginar, kahvaltıda sofraya renk katacak olan kuşkonmaz ile daha ne yemekler yapabilirsiniz. Hele ki; hem ekonomik olması hem de içerdiği vitaminler ve mineraller yönünden zenginliğiyle bilinen semizotu, Mayıs ayında en kolay ulaşabileceğimiz sebzeler arasındadır.

Bir de; saksıda bile ekseniz size kendisini en iyi iştah açıcı olarak sunan taze sarımsak, bağışıklık sistemimizin en güçlü destekçisidir.

MAYIS AYI MEYVELERİ:

Hepimizin bildiği üzere teknolojinin ilerlemesiyle artık her mevsim her meyveyi bulma olanağı oluştu. Ama sebzelerde olduğu gibi meyvelerin de mevsiminde yenmesi, bağışıklık sistemimize en büyük desteği sunacaktır.
Mayıs ayında doğanın bize sunduğu ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek meyvelerin başında çağla, yeşil erik, malta eriği, karadut ve çilek gelmektedir.

mayıs ayında hangi sebze ve meyveler tüketilir

MAYIS AYINDA DOĞANIN BİZE SUNDUĞU YABANİ OTLAR:

İlkbaharın en güzel yanı; doğanın uyanışını her yerde görmek ve bu uyanışının insana envai çeşit gıda sunmasının yanında umut verişini de ta içimizde hissetmektir. Doğa bu, aslında insana hep faydalı bir şeyler vermeye programlanmış. Hem de ona yaptığımız onca kötülüğe rağmen.

İşte insanın hiçbir emek harcamasına gerek kalmadan, doğanın Mayıs ayında kendiliğinden sunduğu ve çok lezzetli olmalarının yanında bağışıklık sistemimize katkıları da çok değerli olan yabani otlardan bazıları;

Doğayı kendi başına bıraktığımız hemen hemen her boş alanda Çiriş otu, Turp otu, Arapsaçı (Rezene), Madımak, Gelincik (Bojanka), Deniz börülcesi, Ebegümeci, Şevketibostan, Hindiba (Radika) insana birer nimet olarak sunulmuştur.

mayıs ayında hangi meyve ve sebzeler tüketilir

SÜREKLİ BULABİLECEĞİMİZ SEBZELER:

Yukarıda sadece Mayıs ayında yetişen sebze ve meyveler ile yetişmeleri için insanın hiçbir emek harcamasına gerek olmadığı, doğanın kendiliğinden bize sunduğu faydalı yabani otları paylaştık.

Bir de sürekli bulabileceğimiz sebzeler var ki; koronavirüs pandemisinin etkisini sürdürdüğü bu koşullarda onları her daim olduğu gibi Mayıs ayında da tüketmemiz gerekiyor. Kahvaltılarda, yemeklerde ve yemeklerin eşlikçisi salatalarda tüketmek ağız tadımızı zenginleştireceği gibi bağışıklık sistemimize de büyük destek olacaktır.

Doğaya biraz saygı ve emek verdiğimizde onun bize sunacağı; Marul, Taze soğan, Turp, Roka, Nane, Maydanoz, Dereotu, Pazı, Tere, Havuç, Fesleğen, Reyhan, Kuru sarımsak ve Kuru soğan sofralarımızdan hiç eksik olmamalıdır.