Cilde Dost Olan Kuruyemişler

Bu yazımızda da günümüzde hayli kirlenen doğanın en büyük etken olduğu, kuru ve hasarlı cilt yapısına iyi gelen kuruyemişleri araştırarak sıraladık.

Yapılan araştırma ve incelemeler, doymuş yağ asidi ve çinko bakımından zengin olan besinlerden günde bir avuç tüketilmesinin cilde büyük faydası olduğunu gösteriyor. Doymuş yağ asidi ve çinko bakımından zengin olan besinlerin ilk sırasında da kuruyemişler geliyor.

Kuruyemişlerden ceviz, badem, fındık, yer fıstığı ve kabak çekirdeği, yüzdeki sivilceleri yok edeceği gibi hücreleri de canlandırır. Böylece sağlıklı bir cilde sahip olursunuz ve bu da ciltteki yaşlanmayı da geciktirir. Bu nedenle bu kuruyemişleri mümkün olduğunca düzenli ve çiğ olarak tüketmek gerekir. Bu besinler aynı zamanda yüksek protein ve lif içerdikleri için insanı tok tutar ve sağlıklı kilo vermeye de faydaları vardır.

CİLDE İYİ GELEN KURUYEMİŞLER NELERDİR?

Cilde iyi gelen kuruyemişler

FINDIK

Fındık, çinko zengini besinler arasındadır. Cildi onarıcı etkisi nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Fındık ayrıca cildin doğal nem dengesini koruduğu için kuruluk ve tahriş gibi sorunları da ortadan kaldırır. Omega 3, Omega 6, Omega 9 ve E vitamini bakımından çok zengin olan fındık, çinko desteğinin yanı sıra sahip olduğu içerklerle cilde kolajen desteğinde de bulunur.

Cildin sıkılaşmasına yardımcı olurken yaşlanma izlerinin ortadan kalmasına yardımcı olur. Diyet listenize her gün 10 adet fındık ekleyerek cilt sağlığınızı onarabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Fındık Tüketilmeli?

Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi fındığın da fazlası zarar elbette. Bu nedenle günde bir avuç fındık tüketmek, fındıktan sağlanacak fayda için yeterli olacaktır.

Cilde iyi gelen kuruyemişler

CEVİZ

Ceviz, içerisinde sağlıklı yağlar barındırır. Ayrıca güçlü bir lif kaynağıdır. 30 gr ceviz içi tükettiğinizde bu vücudunuza yaklaşık 2,5 gr Omega 3 sağlar. İç cevizin etrafını saran zarda bulunan E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler ise antioksidan özelliği sağlar. Ceviz bu özellikleri sayesinde erken yaşlanmayı önler. Cildin kırışmasını ve ince çizgilerin oluşmasını engeller.

Cildinizde yaralar varsa ve çok fazla tahriş oluyorsa ceviz tüketerek cilt bariyerini onarabilir ve cildi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Ceviz gözaltı torbaları ve morlukları üzerinde de etkilidir. Cildi aydınlatır ve dayanıklılığını artırır.

Günde Ne Kadar Ceviz Tüketilmeli?

Ceviz, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde; Lipoprotein özelliği ile iyi huylu kolesterol olan HDL’yi yükseltir, kötü huylu kolesterol olan LDL’yi düşürür. Hatta LDL’nin panzehri olarak bilinir. Günde ortalama 5 adet tüketilmesi önerilir.

Cilde iyi gelen kuruyemişler

BADEM

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda bademin cilt sağlığını koruduğu ortaya çıktı. Düzenli bir şekilde badem tüketen kadınların kırışıklıklarında, 3. aydan sonra yüzde 15 oranında azalma görüldüğü tespit edilmiş. Her gün badem tükettiğinizde cildinizin dış etkenlere karşı bariyerini güçlendirebilir ve cildin dış etkenlerden hasar görmesini engelleyebilirsiniz.

Badem tüketmek hücreleri yenilediği için aydınlık ve canlı bir cilde sahip olmanıza destek olur. Badem, genç ve sağlıklı bir cildin en önemli ihtiyacı olan antioksidanlar açısından çok zengin bir kuruyemiş ve bu sayede hücrelere zarar veren oksidatif stresle savaşıyor.

Günde Ne Kadar Badem Tüketilmeli?

5-6 adet bademin 1 tatlı kaşığı zeytinyağındaki kaloriye eş değer olduğunu düşünürsek günde 20 adetten fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Cilde İyi Gelen Kuruyemişler

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği içinde barındırdığı E vitamini ve diğer antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri ve fitosteroller, testosteron odaklı prostat bezi büyümesini önleyecek mekanizmayı harekete geçirir. Ayrıca düzenli ve yeterli düzeyde tüketmekle mide, kolon, prostat kanserine karşı bağışıklığı güçlendirici özelliği de olduğu bilinmektedir.

Kabak çekirdeği ceviz, fındık ve badem gibi cildimize de çok faydalı bir kuruyemiştir. Ciltteki leke, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunı önlediği gibi, cildimizdeki tahriş ve yaralar üzerinde de çok etkilidir. Kabak çekirdeğinin çok önemli bir başka özelliği daha var: Triptofan içeriği ve nöro koruyucu özelliği ile mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormon seviyesini arttırır ve böylece depresyon belirtilerini azaltır.

Yüksek oranda çinko barındıran kabak çekirdeğinin içinde aynı zamanda diğer yararlı bileşenler de bulunuyor. Bu bileşen ve vitaminler hücre yenilenmesine katkı sağlayarak cildin güzelleşmesini sağlıyor.

Günde Ne Kadar Kabak Çekirdeği Tüketilmeli?

Kabak çekirdeği yüksek oranda kaloriye sahip bir atıştırmalık. 100 gr kabak çekirdeğinde yaklaşık 450 kalori olduğu düşünüldüğünde günde bir avuçtan fazla tüketilmemesi önerilir.

Cilde İyi Gelen Kuruyemişler

YER FISTIĞI

İçinde potasyum, selenyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko gibi vücut için faydalı vitamin ve mineralleri barındırır. Antioksidan yönünden zengin olan yer fıstığı, içeriğindeki E vitamini ve Omega 3 yağları sayesinde cilt sağlığına çok faydalı olduğu gibi, saç kırılması ve dökülmesine karşı da koruma sağlar, saçların gür ve parlak görünmesine neden olur.

Yer fıstığının içerisinde E vitamini bulunduğundan söz etmiştik. E vitaminin insan vücuduna olumlu etkilerine baktığımızda ilk olarak cilde olan faydalarını görüyoruz. Cilt sağlığının en temel unsurlarından birinin E vitamini olması, yer fıstığını cilt sağlığını korumada çok önemli bir etken haline getiriyor. Bu özelliğinin yanında yer fıstığı hem güneşin zararlı ışınlarından da cildi koruyor hem de egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahip bir kuruyemiş. Hatta oluşan hastalıkları da gerilettiği gözlemlenmiş.

Günde Ne Kadar Yer Fıstığı Tüketilmeli?

İçeriğindeki oleik asit gibi sağlıklı yağların vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olmasına karşın, gereğinden fazla tüketmek içeriğindeki diğer yağlar nedeniyle kilo almaya neden olabilir. Bu nedenle 30-40 gr kadar, yani bir avuç yer fıstığı ya da bir yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi yenmesi tavsiye edilir.

Sağlıkla kalın!