GRANADA;

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs’ün 8 ilinden biri olan Granada, tarihi, iklimi, doğası, yemekleri ile görülmesi gereken şehirlerden biri. Şehir merkezinin nüfusu 250.000-350.000 civarında. Bu farklılık şehre eğitim amaçlı gelen yerli yabancı öğrencilerin fazlalığından kaynaklanıyor.

Granada, Sevilla ve Malaga gibi, bir Akdeniz şehri olarak elbette sıcak bir havaya sahip. Temmuz- Ağustos aylarında sıcaklık 40 dereceyi buluyor. Ancak kuru bir hava olduğu için, örneğin Barselona gibi sizi bunaltan bir sıcaklık hissetmiyorsunuz. Akdeniz iklimi ile karasal iklim sentezi bir havası olan Granada, Ocak ayında güneşli güneşli, açık tanıklık etse de, kış ayları soğuk geçer. Bunda hemen yanındaki Sierra Nevada sıradağlarının etkisi büyüktür. Sierra Nevada, yaklaşık 3500 metre yüksekliğinde ve 131 kayak pistiyle kayak severlerin gözdesi olan bir dağ. Ayrıca Avrupa’da mayoyla kayak yapabileceğiniz tek kayak merkezi olduğunu ve her yıl Nisan ayında, “Bajada en Bañador” (Mayolu İniş) ismiyle sezona veda etkinlikleri yapıldığını da meraklıları için belirtelim.

Granada dağlarla çevrili bir kent olduğu için yılın çoğu zamanında karlı olan dağları, her sokağın sonunda görebilirsiniz. Aynı zamanda 79 km uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip Granada’da, aynı ülkemizde olduğu gibi, yılın belirli zamanlarında aynı dönemde hem denize girmek hem de kayak yapmak mümkündür.

Granada Gezi Rehberi
Sierra Nevada

Granada’yı ziyaret etmek için yılın en iyi mevsimi, havanın ılık ve güneşli olduğu ilkbahar veya sonbahardır.

Granadalılar genel olarak sıcakkanlı, yemeyi, içmeyi, eğlenmeyi ve dans etmeyi seven, güler yüzlü insanlar. Bir turist olarak sorduğunuz sorulara ellerinden geldiğince yanıt vermeye, size yardımcı olmaya çalıştıklarına tanık olacaksınız.

Türkiye’den Granada’ya gitmek için en iyi yol, THY’nın direkt uçuşuyla diğer bir Endülüs şehri Malaga’ya gitmek. Malaga’dan Granada yaklaşık 128 km uzaklıkta ve oradan araba kiralayarak, otobüsle ya da trenle ulaşım mümkün.

Eğer Granada gezisi için ne kadar süre gerekir diye sorarsanız; bizce biraz koşturmalı 2 tam gün ya da daha sakin 3 gün, görmeniz gereken her yeri ziyaret etmeniz için yeterli olacaktır.

Granada’da Gezilecek Yerler:

1- El Hamra Sarayı&Generalife:

Kendi kategorisinden dünyada var olan tek yapı olan bu şahane saray, Granada’ya gidip de görmeden dönmemeniz gereken ve tamamını gezmek için 1 güne ihtiyaç duyacağınız bir yer.  711-1492 yılları arasında İspanya’da yaşamış Müslüman egemenliğinin bir eseri olan bu saray, adını Arapça’da “kırmızı, kızıl” kelimesinden alıyor ve yapımında kullanılan kırmızı taşlar nedeniyle gün ışığı vurduğunda büyüleyici bir görünüme sahip oluyor. Yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçi ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olması dolayısıyla yüksek sezonda giderseniz bilet almak için uzun kuyruklarda beklemeniz gerekir. Önceden biletinizi almanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Biletinizi alırken bir saat seçmeniz gerekiyor ve bu saat Nazari Sarayına giriş saatinizi gösteriyor. Bu ana saray dışındaki diğer yerleri öncesinde veya sonrasında gezebilirsiniz. Sarayın resmi sitesine tıklayarak hem biletinizi alabilir hem de sarayla ilgili daha fazla ayrıntılı bilgiye ve gezilecek tüm alanın planına ulaşabilirsiniz. Sultanın yazlık sarayı olan Generalife ve El Hamra Sarayının konumu için buraya tıklayın. Eğer Granada şehir merkezinden saraya gidecekseniz ve biletteki saatinize az zaman kalmışsa ya da hatırı sayılır bir yokuşu tırmanmaya haliniz yoksa 1,40 Euro ücreti olan ve şehrin çeşitli noktalarından ring seferlerine sahip minibüslere binebilirsiniz. Kalkış yerleri ve rota için buraya tıklayın.

Granada Gezi Rehberi
Granada Katedrali

2- Granada Katedrali:

Bu görkemli katedral Granada’nın görülmesi gereken yapılarından biri.  Buraya girişte de kuyruk olabiliyor. Bu sebeple eğer turizm sezonunda gidecekseniz önceden biletinizi almanızda fayda var. Buraya tıklayarak hem katedral hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir hem de biletinizi alabilirsiniz.

3- Paseo de los Tristes:

El Hamra Sarayından çıkınca merkeze inmek için kullanacağınız Darro deresi boyunca uzanan yoldur. Resmi olarak “Paseo del Padre Manjón” olarak adlandırılsa da, mezarlığa giderken cenaze alaylarının geçtiği yer olduğu için Türkçe’ye “Üzgünler Yolu” olarak çevirebileceğimiz bu isimle bilinen yol, sarayın değişik açılardan fotoğrafını çekebileceğiniz, dar ama hoş bir yol.

4- Albaicin:

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Albaicin bölgesi, geleneksel Endülüs mimarisi ile Mağribi yerel mimarisinin uyumlu bir şekilde harmanlandığı görülmeye değer bir mahalle. Dar sokakları ve küçük meydanlarıyla ortaçağ şehir planında kurulmuş, Mağribi ve Endülüs tarzındaki mütevazı evlerinin yanı sıra, geçmişteki refahın da izlerini taşıyan etkileyici bir bölge. Günümüzde sokakların İslami tasarımına eklenen İspanyol ve Barok dönem katkılarıyla zenginleşmiş, El Hamra Sarayının karşı yamacında bulunan bu mahalleyi görmeden dönmeyin.

Granada Gezi Rehberi
Albaicín

5- Mirador San Nicolas:

Özellikle gün batımında çok güzel bir manzara izlemek, yerel müzisyenlerin çaldığı Flamenko eşliğinde biraz dinlenmek ve sarayın tam karşısından fotoğraflarını çekmek ideal bir seyir terası. Hemen yanında bulunan birçok kafe ve restoranda bir şeyler yiyip içebilir ve yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

6- Sacromonte:

İspanya’ya yaklaşık 600 yıl kadar önce geldiği bilinen çingenelerin (Los Gitanos) ikamet ettikleri mahallelerden biri de, mağara evleri ve Flamenko dansıyla ünlü Sacromonte. Günümüzde oldukça turistikleşen bu mahallenin sokaklarında dolaşmadan, “Tablao” denen mekanlarda Flamenko gösterisi izlemeden Granada gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. Bu kültürü daha iyi anlamak, mağaralar evlerin yıllar içinde geçirdiği değişikliği daha iyi anlamak isterseniz, görülmeye değer bir müze de var. Hem mağara ambiyansının hem de dansın sizi büyüleyeceği, yerel versiyonuna Zambra denen bir Flamenko gösterisi izlemek için en iyi yerlerden biri Zambra Maria la Canastera. Diğeri ise Cueva de la Rocío.

Gezilecek yerler haritasını Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Granada’da Nerede Ne Yenir?

Bu kısma geçmeden önce İspanya’da, özellikle de Endülüs’te, bir gezginseniz “Siesta” denen zaman dilimi hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Öncelikle “Siesta” denen ve gün içinde dinlenmeyi, şekerleme yapmayı ifade eden bu kelimenin kökeni, yaygın olarak bilinenin aksine İspanya değil İtalya’dır. Latince’de “La Hora Sexta” (Altıncı Saat) kelimesinden gelen ve gün doğumundan sonraki 6. saati yani güneş ışıklarının en dik olduğu saatleri ifade eden ve Romalıların yemek ve dinlenme saatinden türemiş bir alışkanlık. Günümüzde artık herkes uygulamasa da sıcağın etkisini fazlasıyla hissettirdiği Akdeniz’de yazın gerçekten bir molaya ihtiyaç duyulabiliyor. Bu konunun neden yazının bu kısmını ilgilendirdiğine gelince: Yemek saatleri bize göre oldukça farklı olan Endülüs’te, sizin açlıktan öldüğünüz saatlerde kapalı olan restoranlar görebileceğiniz için restoranların açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmek yararlı olacaktır.

Genel olarak dükkanlar sabah 09:00-10:00 gibi açılıp 14:00 gibi kapanıyor. Öğleden sonra ise 16:30 gibi açılıp akşam 20:30 civarı kapanıyor. Yemek ve “tapas” yiyebileceğiniz bar ve restoranlar 12:00 gibi açılıp 16:30 civarı kapanıyor. Sonra 20:00-24:00 arası tekrar açılıyorlar. Kahvaltı edebileceğiniz ve “Churros” yiyebileceğiniz kafeler ise 7:30-14:00 ve 15:00-21:00 arası açık oluyor. Elbette bunlar genel bilgi. Yoksa bu saatlerde açık olan yerler var. Ama gitmeyi planladığınız bir restoran ya da kafe varsa açık olduğu saatlere özellikle bakın.

Deneyimlere dayanarak size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Dövizin durumu nedeniyle en ekonomik yerleri derlemeye çalıştık elbette:

1- 100 Montaditos: İspanya’nın ucuz fiyatlarıyla ünlü bir yiyecek zinciri. İsmini menüsündeki 100 çeşitten alan, sandviç, salata, tavuk kanat, tatlı gibi pek çok yiyeceği, buz gibi meşrubat ve birayı bulabileceğiniz bir yer. Çarşamba ve Pazar günleri menüdeki her şey 1 Euro. Her şehirde birden fazla sayıda olduğu için ekonomik atıştırmalık ve dinlenme için ideal bir restoran.

Granada Gezi Rehberi
Taberna El Quinto

2- Taberna El Quinto: Deniz ürünleri, “Paella”, et ve tapas gibi bir çok alternatif var. Güler yüzlü çalışanlarıyla ve uygun fiyatlarıyla tercih edilebilir. Bulunduğu sokak “Calle Navas” birçok restoran ve barın olduğu bir sokak olduğu için dolaşarak size uygun bir yer bulma ihtimaliniz yüksek.

3- La Taberna de Kafka: El Hamra’ya 500 metre uzaklıkta olan, ambiyansı, çalışanları, zengin menüsü, güzel şarapları ve uygun fiyatlarıyla tavsiye ettiğimiz bir restoran. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4- Bar Avila: Katedrale yürüyerek 10 dakika mesafede, uygun fiyatlı, iyi bir tapas restoranı. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

5- Cafe 4 Gatos: San Nicolas seyir terasına 400 metre uzaklıkta, dışarda saray manzaralı 4 masası bulunan bu şirin kafede kahvaltı edebilir, yemek yiyebilir ya da yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. Ayrıca vegan seçenekler de mevcut. İnternet sitesi burada.

6- D’Sano: Katedrale 4 dakika yürüme mesafesinde, iyi kahvaltı, tatlı ve kahve bulabileceğiniz hoş bir mekan. Buradan ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

7- Fogón de Galicia: Gelmişken iyi bir Paella (İspanya’ya özgü, etli/tavuklu/deniz ürünlü çeşitleriyle ünlü safranlı pilav) yemek isterseniz tavsiye edebileceğimiz yer burası olur. Merkezde, “Calle Navas”‘ta bulunan bu restoranla ilgili ayrınlar için tıklayın.

Granada Gezi Rehberi Paella
Paella

8- Restaurante Vegano Hicuri: Bu arada veganları da unutmayalım. “Granada’da en iyi vegan yemek nerede yenir?” sorusunun cevabı bu restoran. Ayrıntılar için tıklayın.

9- Palacio Andaluz Almona: “Helal” yemek arayanlar için çok isabetli bir tercih. Merkezde bulunan bu Fas restoranında, uygun fiyatlarla güzel et yemekleri, hamur işleri, atıştırmalıklar, tatlılar gibi birçok yiyecek bulabilirsiniz. Ayrıntılar için buraya tıklayın.

Hem yemek yiyebileceğiniz hem de Flamenko gösterisi izleyebileceğiniz yerlere de birkaç örnek verelim:

10- Jardines de Zoraya: Albaicin bölgesinde bulunan ve Granada’nın en iyilerinden diyebileceğimiz bir tablao/restoran. İnternet sitesine buradan ulaşabiliriz.

11- La Alborea: Merkezde bulunan ve yine en iyilerden olan bir tablao/restoran. Burada ayrıntıları bulabilirsiniz.

12- Restaurante La Turquesa: Yeni açılan bir Türk restoranını da eklemek istedik. Kendi mutfağından yemekler yemek isteyenler için çok iyi bir tercih olabilir. Yeni açılan ve gidenlerin oldukça beğendiği bir restoran. Hamur işleri, mezeler, geleneksel yemekler, et yemekleri, baklava, künefe ve en önemlisi demleme çay ile Türk kahvesi bulabileceğiniz güzel bir mekan. Konumu burada.


Granada’da nerede ne yenir haritasını Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Gezi rehberi yazılarımıza İspanya’nın en görülesi şehirlerinden Granada ile başladık. Bloğumuzun içinde bu tarz yazıları yayımlamaya devam etmek, böylece sizin de yorumlarınızla bilgi ve önerileri birbirimizle paylaşmak istiyoruz. Granada geziniz için size fikir vermek amacıyla hazırladığımız bu yazının altına, sizler de önceki deneyimlerinizden edindiğiniz ya da araştırmanız sonucu ulaştığınız bilgileri, önerileri yorum olarak ekleyin lütfen.
Sağlıkla kalın. Yolunuz hep açık olsun!