Haziran Ayında Hangi Sebze ve Meyveleri Tüketmeliyiz?

Haziran ayının aynı zamanda yaz mevsiminin ilk ayı olması nedeniyle doğanın ısınmasının etkisi, sebze ve meyvelerde de kendini göstermeye başlar. Ve doğa yaz mevsimine uyum sağlayacağımız sebze ve meyveleri tüm cömertliği ile bize sunar. Bu ayda tezgahlarda hem sebze hem de meyve çeşitleri Mayıs ayına göre artış gösterir. Tezgahların o rengarenk görünümü bile insanın içini ısıtmaya, çeşitliliği de gözünü doyurmaya yeter. Ayrıca Haziran sebze ve meyvelerinin çeşit olarak artmasının yanında üretimin de artması, aile bütçelerini de rahatlatır.

Bu ayda artan sebze ve meyve çeşitliliğini, beslenmemize de aynı oranda uyarlamak sağlığımız açısından çok önemlidir. Sebze ve meyvelerin bu çeşitliliği ve çoğalması nedeniyle yemek saatleri içinde tüketilenler dahil olmak üzere, günün değişik saatlerinde en az 5 porsiyon sebze, meyve tüketmeliyiz. Tabii sebze ve meyve çeşitliliğiyle birlikte normal öğünlerde  ihtiyacımız olan diğer gıdaları da almak kaydıyla.

Normal beslenme öğünleriyle birlikte 5 öğüne yakın sebze ve tüketmemiz bir çok hastalığa karşı koruyucu ve bağışıklık sistemimizi destekleyici etki gösterecektir.

Tam da bu nedenle; Haziran ayında “Hangi sebze ve meyveleri tüketmeliyiz?” sorunuza cevap olacak şekilde, sebzelerle yapabileceğiniz bazı tarif fikirleriyle birlikte sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Haziran ayı sebze ve meyveleri

HAZİRAN AYI SEBZELERİ:

Bu ayda tüketebileceğimiz, beslenme ve bağışıklık sistemimize büyük katkısı olan sebzelerin başında;

* Enginar,

* Bakla,

* Taze Fasulye,

* Domates,

Haziran ayı sebze ve meyveleri

* Taze Soğan

* Fesleğen

* Barbunya,

* Kabak,

* Patlıcan,

* Salatalık,

* Yeşil Biber,Haziran ayı sebze ve meyveleri

* Dolmalık Biber,

* Rezene,

* Biberiye,

* Semizotu, 

* Taze Sarımsak,

Bezelye

Haziran ayı sebze ve meyveleri

* Dereotu

* Reyhan,

* Marul, 

* Nane,

* Maydanoz,

* Tere gelmektedir. Bu sebzelerin bir kısmı yemeklerde, bir kısmı ise salatalarda ve söğüş olarak kullanabileceğimiz sebzelerdir.

HAZİRAN AYI MEYVELERİ:

Haziran ayı sebze ve meyveleri

Haziran ayı; Can Erik ile başlayıp Malta Eriği, Çilek, Kiraz, Dut, Kayısı, Şeftali, Vişne, Mürdüm Eriği ve hatta ülkemizin sıcak bölgelerinde yetişen Kavun, Karpuz ile meyve çeşitliliği yönünden en zengin aydır.